30.05.2011 - Ze školní družiny

Naše družina se letošní školní rok proměnila ve školu kosmonautů. Mohli jste si toho všimnout například na velmi povedené výzdobě oken obou našich budov. Děti malovaly kosmické lodě, mimozemšťany, planety…zkrátka vše, co by mohly spatřit při návštěvě vesmíru a co k tomuto tématu patří. „Škola kosmonautů“ – tak totiž zní název letošní celoroční hry.

Děti rády napodobují činnosti dospělých, dokážou se vžít do různých rolí a právě s tím tato celoroční hra počítá. V dubnu 2011 uplynulo půl století od chvíle, kdy člověk poprvé vstoupil do vesmíru a my se snažíme dětem zábavnou formou přiblížit krásu a tajemnost vesmíru, vysvětlit pojmy jako „velký třesk“, naučit se něco o hvězdách a planetách nebo jim ukázat, co vše předchází tomu stát se kosmonautem. Jelikož kosmonauti musí projít náročným výcvikem, i naše škola kosmonautů zkouší svou vesmírnou posádku z nejrůznějších schopností. Každý měsíc je zaměřen na jeden okruh dovedností, v září proběhl zápis, v říjnu trénujeme pět smyslů, čeká nás testování paměti, obratnosti, pohotovosti, trénink oblékání skafandru atd.

Kromě školy kosmonautů se věnujeme i dalším aktivitám a hrám. Školní rok jsme zahájili již tradičním sportovním odpolednem na stadionu. Děti zde mohly bojovat o medaile ve vybíjené, fotbale nebo ve štafetových závodech. Zapojili jsme se i do výtvarné a literární soutěže „Putování za vodním světem“, kterou pořádá místní knihovna. Děti malují podvodní svět, vyrábí trojrozměrné výtvarné práce a někteří skládají i básničku. V říjnu proběhla bramboriáda, soutěž o nejkrásnější účes a spousta dalších celodružinových akcí nás teprve čeká.

Žáci mají možnost také navštěvovat kroužky při družině. Maňáskový kroužek pod vedením paní vychovatelky Hrubé, „Angličtinu hrou“ s paní vychovatelkou Vojáčkovou a kroužek keramiky, který vede paní učitelka Kučerová a vedoucí vychovatelka Lehká.

Přejeme dětem, aby se jim v družině líbilo, něčemu se naučili a hlavně aby zde prožili spoustu krásných zážitků.

Martina Vojáčková, vychovatelka ŠD