08.12.2015 - Krajské kolo florbalového turnaje Think Blue Cup

Osmého prosince 2015 se ekipa žáků a žákyň prvního stupně ZŠ Libina vydala do města proslaveného tenisem – Prostějova, aby zabojovala v krajském kole florbalového turnaje Think Blue Cup. Před 9. hodinou jsme dorazili do sportovní haly Reálného gymnázia Prostějov. Nejprve se do bojů pustili chlapci. Ve skupině B, čítající oproti skupině A o jednoho účastníka méně, na nás čekali postupně týmy Lutína, ZŠ Šumperk (jednička) a jako poslední ZŠ Hranice. Lutínští na nás v úvodním vystoupení nastoupili ve velkém stylu a v 7. minutě nebylo co řešit – kombinace vázla, naši soupeři byli u všech míčků rychleji a na rozdíl od nás dokázali trefovat zařízení.Nutno podotknout, že byli i lépe technicky vybavení ve hře s balónkem. Není se však čemu divit – hrají oficiální soutěž pod hlavičkou České florbalové unie a je na nich vidět dlouholetá systematická práce pana učitele Chmeláře. Porážka 0:6 byla krutá a neznamenala dobrý vstup do turnaje. Pozitivem bylo snad jen to, že horší už to být nemůže. V následujících utkáních se to potvrdilo.Po jednozápasové pauze na nás čekal dobře známý rival – ZŠ Šumperk „jednička“, nejspíš kompletně poskládaný z hokejistů. Jasným favoritem byl soupeř. Překvapivě se nám dařilo držet krok až do posledních 2 minut, ve kterých protivník odskočil na rozdíl dvou branek a závěr si zkušeně pohlídal. Šumperk nakonec celé krajské kolo vyhrál. Paradoxně jsme tedy naše nejlepší utkání odehráli se Šumperkem. Prohra 3:5 už znamenala definitivní jistotu, že nemůžeme postoupit ze skupiny.
    V posledním klání ve skupině (a zároveň i v celém turnaji) jsme narazili na ZŠ Hranice. Po celé utkání jsme byli jasně lepší, bohužel neproměňování i nejjasnější brankových příležitostí a časté „zvonění“ branková konstrukce vyústilo vesmolnou „plichtu“ 1:1. Dle průběhu utkání ztracené vítězství. Celkové hodnocení musí být pozitivní – podařilo se nám postoupit mezi 9 nejlepších krajských chlapeckých družstev v kategorii 1. – 5. třída. A až na debakl s Lutínem podali kluci sympatické výkony na hranici svých možností. Do budoucna je však rozhodně na čem zapracovat. Reprezentující mladí florbalisté: Karel Dubový, Michael Utěšený, Filip Beneš, Matyáš Valenta, Matyáš Bartoněk, František Bartoněk, Viktor Lašák, Patrik Janoš, Ondřej Ješko, Dominik Ošlejšek, Jan Körner. Po chlapcích čekalo florbalové zápolení i děvčata ve věkovém rozmezí 1. – 5. třída. Kvůli nedostatku dívčích mužstev v okrese Šumperk jsme automaticky byli pozváni na krajské kolo. Děvčata v prvním zápase dopadla jako kluci. Krutou porážku 2:10 bylo nutné brát v podobném duchu jako u hochů – hůře už být nemohlo. A opravdu! Ve druhém klání holky bojovaly se ZŠ Bělá pod Pradědem – po většinu utkání byly lepší, ale opět, jako u chlapců, zakončení bylo nepřesné. Remíza 2:2 znamenala 3. místo v tabulce a pro čtvrtfinále těžšího soupeře – ZŠ Železného Prostějov, 2. tým vedlejší skupiny. Čtvrtfinále mělo být jasnou záležitostí pro prostějovský tým. Ten se rychle dostal do vedení 4:1. Našim holkám se ale povedlo snížit až na 3:4 a prostějovská děvčata se musela bát až do závěrečného klaksonu. Poslední šanci na vyrovnání měla na čepeli Monča Olečková, ale bohužel trefila hruď brankářky. I přes prohru náš suverénně nejlepší výkon za celý turnaj. Holky bojovaly na hranici svých možností a de facto to byl první společný turnaj. Moc hezkého úspěchu docílila Nikol Urbášková – v individuální soutěži (střelbě na branku na přesnost) vytěžila nejvyššího skóre ze všech hráček. Pokud budou dívky poctivě trénovat, je tu předpoklad florbalového růstu. Za ZŠ Libina turnaj odehrály tyto hráčky: Lucie Ševčíková, Martina Piňosová, Eliška Piňosová, Nikol Urbášková, Monika Olečková, Melánia Skálová, Kristýna Hudcová.
    Poděkování patří všem reprezentantům naší ZŠ, ale i vedení školy za zajištění mikrobusu.

Mgr. Václav Crhonek, Mgr. Zdeněk Šenk