27.01.2019 - Lyžařský výcvik 2. stupně

V neděli 20. ledna nastal konečně dlouho očekávaný den pro 27 žáků sedmých tříd z naší ZŠ Libina. V 9:30 hodin ráno se začali všichni účastníci netrpělivě scházet před školou a v deset hodin jsme již vyjížděli autobusem směrem na Praděd. Rodiče dojatě mávali a byli spokojeni, že si několik dnů odpočinou. Na Praděd nás bezpečně dovezl náš oblíbený a osvědčený řidič pan Alois Vrba.

Po příjezdu k hotelu Figura nás všechny překvapilo nádherné počasí. Přivítaly nás ideální lyžařské podmínky, protože na nebi nebyl ani mráček a viditelnost byla nádherná. Před cestou na svah jsme se ještě museli rozdělit na pokoje, potom jsme rychle poobědvali a po krátkém odpočinku jsme se konečně vydali na svah. Nastalo tradiční rozdělování do skupin podle výkonnosti. Letos jsme poprvé měli dvě skupiny snowboardistů, o které se podělili Otec Pavel Stuška a paní učitelka Vendula Navrátilová. Skupinu pokročilých lyžařů učil pan starosta Aleš Skála a skupinu začínajících lyžařů pan učitel Roman Hanák. Po rozřazení do skupin se každý vedoucí ujal svého družstva a začal s intenzivní výukou lyžařských dovedností. Největší práci měli instruktoři se žáky, kteří nikdy nestáli na lyžích a na snowboardech. Někteří měli problém se samostatně obout a někteří si nasazovali lyže dokonce obráceně. Nevypadalo to opravdu moc dobře. Ovšem po urputné dřině a námaze instruktorů se podařilo i tyto jedince naučit zabrzdit, zatočit a dokonce druhého dne už všichni uměli jezdit i na vleku.

Stalo se již tradicí, že do programu lyžařského výcviku patří jízda na běžkách. Všichni žáci absolvovali běžkařský úsek od Ovčárny na Švýcárnu. Všichni si zaslouží velikou pochvalu, protože tuto trasu zvládli a navíc za nádherných lyžařských podmínek. Během cesty proběhlo i pár vtipných pádů a někteří pak s humorem prohlašovali, že běžky už nechtějí nikdy v životě vidět.

Nemohu také zapomenout na každodenní ranní rozcvičku, která byla vždy od sedmé hodiny ráno. Dokonce nám během jedné rozcvičky zazpíval i zpěvák, který vypadal téměř jako Tomáš Klus. Každý den byl pro žáky připraven večerní program plný zábavy, soutěží a zpěvu, který připravovali nejen instruktoři, ale v některých dnech pomáhali i samotní žáci.

Po několika dnech intenzivního tréninku byli všichni kvalitně připraveni na čtvrteční závody. V den závodu přijeli podpořit své děti i někteří rodiče. Paní Martinková přivezla pro všechny žáky nádherně ozdobené cukroví a multifunkční bezešvý šátek. Za to jí moc děkujeme.

Ve čtvrtek dopoledne proběhla soutěž na běžkách a odpoledne následoval slalom na lyžích a na snowboardu. Závodníci se snažili ukázat, kolik se toho během lyžařského kurzu naučili. Každý závodník vytyčenou trať zvládl a ukázalo se, že i začátečníci mohou dosáhnout velmi slušných časů.

Poslední den večer proběhlo maškarní představení, při kterém se hodnotily kostýmy a taneční dovednosti žáků. Nejlepší  žáci byli oceněni. Pak následovalo dlouho očekávané vyhlašování výsledků závodu. Výsledková tabulka je uvedena na konci článku. Na úplný závěr si ještě všichni společně zatancovali na tanečním parketu, kde nám někteří žáci předvedli své utajené taneční nadání.

V pátek ráno jsme se museli sbalit a rozloučit s naší oblíbenou chatou. Někteří by nejraději zůstali ještě delší dobu, ale čas se naplnil a museli jsme se vydat směrem k domovu. Takže snad někdy příště.

Na závěr chci poděkovat všem instruktorům za kvalitně odvedenou práci.

Ing. Roman Hanák

Kategorie 1. místo 2. místo 3. místo