16.02.2014 - Lyžařský výcvik Figura

Ve dnech 16.2. – 21.2.2014 se v prostředí Jesenických hor uskutečnil lyžařský výcvik pro žáky ZŠ Libina. Kurzu se zúčastnilo 36 žáků 3. – 9. tříd, pod vedením 4 instruktorů – Aleš Skála co by hlavní „mazák“ lyží a běžek, Roman Hanák – milovník sněhu a ledu,(nejraději má sněhové trubičky a ledovou tříšť), otec Pavel Stuška – nejlepší snowboardový guru a odborník na psychickou motivaci a nakonec „Baloun“ Martin Voženílek – hlídač kalorií a hlavní degustátor vysokohorské stravy.

1.den – v autobuse jsme jako na trní, malý vozík vezoucí naše lyže, skáče v zatáčkách ze strany na stranu. Děti jásají, já myslím na své rosignoly. Ubytování v horském hotelu Figura probíhá na výbornou, vzhůru je snad jen recepční a tak jsme do oběda umístěni v baru, děti opět jásají. Po kvalitním obědě vyrážíme na svah, nad námi právě odlétá helikoptéra se zraněnou lyžařkou a dětem přestává být do smíchu. První jízdy na svahu, jak bych to přirovnal, asi „zápasení s vlastním tělem“. Připadal jsem si jako kynolog, „lehni!“, „ sedni na zadek!“, „nééé ke mně!“ Nicméně všichni žáci byli rozřazeni do tří lyžařských a jednoho snowboardového družstva. Do večeře se dětem moc nechtělo, později jsme zjistili, že mají své nory s domácí stravou. Baloun snědl večeře dvě.

1.noc – je vlastně prodloužení prvního dne. Mladí lyžaři ani očko nezamhouřili.

2.-4. den – probíhají velmi podobně. Ráno před snídaní bavíme celý hotel rozcvičkou, všichni nám velice závidí. Baloun slídí po kuchyni a kontroluje stravu…,která zbyla. Poté vždy vysíláme jedno družstvo na běžkách na chatu Švýcárnu a po rozbězích uzavíráme sázky, koho si hory nechají ve své náruči :o) Naštěstí vždy všichni dorazili zpět. Ostatní družstva zatím zápasí se sněhem, lyžemi, snowboardem, vlastní vůlí, vůlí obsluhy lanovky a snaží se pečlivě naučit novým kouskům. „ Co je to tam za dlouhou řadu?“ přemítá Roman a sjíždí dolů k vleku. Na tatrapomu vždy nastoupí chlapec a po třech metrech nekontrolovatelně opouští talíř lanovky. „Není to náš snowboardista?“ „Je to on.“ Roman předjíždí řadu a staví u vlekaře. „To bude asi oříšek, co?“ „To je paraořech!“ odpovídá jindy vysmátý vlekař. Tímto a podobnými kousky jsme se nesmazatelně vryli do podvědomí místních horalů, a tak myslím, že žáky ZŠ Libina vždy rádi uvidí.

5.den – Dětem se nechce snídat, před závody mají všichni trému a scvrklý žaludek. Baloun si mne ruce. Dopoledne probíhají závody na běžkách, které nakonec ovládla Karolína Bartoňková a Pavel Janoš. A po obědní siestě se lyžaři a snowboarďáci spouštějí do dvoukolového slalomu, ve kterém zvítězili Karolína Bartoňková, Tomáš Kappel na lyžích a Pavel Janoš na snowboardu. Večer se rozdaly sady medailí, diplomy a po maškarním bálu a diskotéce se konečně celý hotel vyspal .

Na závěr bych chtěl poděkovat všem instruktorům za dobře odvedenou práci a také řidiči Alojzovi Vrbovi, který nás svým kouzelným autobusem převezl z jara do zimy a zpět.

Mgr. Aleš Skála