13.06.2019 - Výsoké Tatry

Letošní školní rok se žáci 8. a 9. tříd těšili na dlouho očekávaný výlet do Vysokých Tater. Ve čtvrtek 13. 6. jsme časně ráno vyrazili s řidičem Aloisem Vrbou, který nás včas a bezpečně dopravil na první túru. První zastávkou byla Štrba, která se nachází ve slovanském okrese Poprad. Tato oblast leží mezi Vysokými a Nízkými Tatrami. Po krátké přestávce jsme mohli všichni vyrazit. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo a my s úsměvem vyrazili k naší první zastávce. Stoupání nám zpříjemnila naučná stezka, která nás seznámila s krásou tatranské přírody. Po příchodu na rozcestí došlo k prvnímu dělení. Pro některé byla cesta náročná a rozhodli se pokračovat na Popradské pleso. Paní učitelka Zahradníková se s panem učitelem Minářem ujali první skupiny a vydali se na Popradské Pleso. Po ochlazení v ledovcovém jezeře skupina žáků navštívila symbolický hřbitov u Popradského plesa, který je památkou obětem Vysokých Tater s umístěnými pamětními deskami. Po vysilující cestě se vydali občerstvit a následovala pro ně poslední procházka dne a to kolem Štrbského plesa.

Ostatní žáci pokračovali na Hincovo pleso, kde je také čekalo osvěžení, a další odpadlíci zůstávali. Pro zbytek cesta stále stoupala, až nejšikovnější děti zdolaly další a další vrcholky, až vystoupaly na Koprův štít. Z výšky 2300 m byl nádherný výhled na okolí, na vrcholku jsme se nějakou dobu zdrželi a kochali se krásami Vysokých Tater. Po občerstvení a zdokumentování dovršeného denního cíle jsme se vydali zpět a cestou se klouzali na sněhu.

Ubytování po nás bylo připravené v kempu Tatranec . Na některé čekaly chatky a někteří si mohli noc užít ve stanu. Ráno nás čekalo nemilé překvapení, když jsme zjistili, že se někteří žáci nenamazali opalovacím krémem a objevily se jim puchýře. Po snídani tedy naše cesta pokračovala do lékárny a poté na nejnižší vrchol Vysokých Tater na Velkou Svišťovku. Sluníčko opět přálo a znovu jsme zdůrazňovali nutnost využití opalovacího krému. Po cestě lanovkou jsme mohli vidět lyžařský areál Jamy a Slavkovský štít se Slavkovskou vyhlídkou. Přesedáme na druhou kabinkovou lanovku a v dáli se rýsuje Velká Svištovka, poté i Lomnický, Kežmarský a Huncovský štít. Po příjezdu na Skalnaté pleso jsme viděli krásné ledovcové jezero. Na Velkou Svišťovku jsme se vydali po magistrále, cesta nebyla náročná a převýšení bylo 286 m. Tento vrchol již překonala většina z nás a užila si krásný výhled.

V sobotu ráno opět přišli někteří z nás, kteří se „nikdy nespálili a tedy se nikdy nemažou“ a řešili jsme další puchýře. Po příjezdu do Liptovského Mikuláše jsme všichni netrpělivě čekali na otevření Tatralandie. Poslední nejočekávanější den jsme si všichni naplno užili. Pro většinu ani poslední den nebyl odpočinkový, vyžití v Tatralandii se zdálo nekonečné. Celý den utekl jako voda a nikdo z nás nestihnul projít všechny atrakce. Není se čemu divit v Tatralandii je 14 bazénů, 27 tobogánů a spoustu dalších atrakcí. Po náročném dni bylo poslední zastávkou občerstvení v McDonaldu. Samozřejmě i při po posledním dni jsme se dočkali dalšího naříkání na spáleniny, někteří se hold mazat nepotřebují. Po výletu děti měli mnoho krásných zážitků, které jsme poslouchali celou cestu v autobuse, dokud únavou neodpadli.

Mgr. Vendula Navrátilová