08.02.2017- „Robotický den s průmyslovkou“ aneb Škola hrou

Jak přiblížit svět techniky dívkám a chlapcům ze základních škol? Jak jim umožnit, aby propojili techniku s informačními technologiemi? Realizací myšlenky Jana Amose Komenského, propojit výuku s hrou.

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Šumperk společně se Základní školou Postřelmov uspořádala ve středu 8. února 2017 již druhý ročník regionálního kola soutěže ve stavbě a ovládání robotů vystavěných ze stavebnice LEGO Mindstorms, což je řada robotických stavebnic, jejichž základ tvoří programovatelné senzorové bloky kombinované s elektrickými motory a senzory s klasickými lego kostkami a díly z řady LEGO Technic.

Soutěže se zúčastnilo 19 týmů tvořených 38 žáky základních škol z celého Šumperska. Jednotlivé soutěžní týmy měly za úkol postavit a oživit svého robota a naprogramovat ho tak, aby v co nejkratším čase projel nástrahy bludiště. Odborná porota dále hodnotila estetickou stránku každého robota a za „design“ udílela týmům další body. Žáci i jejich roboti se snažili a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Soutěž vyhrál tým 6. ZŠ Šumperk, Šumavská 21 (M. Falhar, J. Smutný), na druhém místě skončil tým ZŠ Ruda nad Moravou (J. Janků, V. Vinkler) a třetí místo vybojoval tým 5. ZŠ Šumperk, Vrchlického 22 (P. Bischof, V. Vyskočil). Na nepopulárním čtvrtém místě skončili žáci ZŠ Libina (Radek Hladil, Michal Kuruc).

Na soutěžní klání robotů dohlíželi čestní hosté: náměstek hejtmana Olomouckého kraje odpovědný za školství pan Ladislav Hynek, starosta Obecního úřadu v Postřelmově pan Jaroslav Nimrichtr, místostarosta Městského úřadu v Šumperku Mgr. Tomáš Spurný a další hosté z oblasti školství i regionální podnikatelské sféry.

Obrovské zaujetí všech členů soutěžních týmů je dokladem toho, že o technické vzdělávání v našem kraji je zájem a že získává nejenom oblibu mezi žáky základních škol, ale i podporu krajských institucí a významných regionálních zaměstnavatelů.

Mgr. Pavel Mareš

2017 02 08 roboticky den tabulka