06.02.2018 - 3. ročník regionálního kola soutěže „Robotický den s průmyslovkou“

Každý z nás jistě zažil příjemný pocit, když sledoval, jak stroj plnil jeho příkazy: ať už to byla pouhá kalkulačka, program v počítači či automatický asistent parkování osobního vozu. A v duchu obdivoval dovednosti konstruktérů. Je skvělou zprávou, že dívky a chlapci ze základních škol celého Šumperska dokáží oživit, tedy naprogramovat své stoje tak, aby mezi sebou dokonce i soutěžily.

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Šumperk společně s Fakultou elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Základní školou Postřelmov uspořádaly v úterý 6. února 2018 třetí ročník Robotického dne, tedy regionálního kola soutěže ve stavbě a ovládání robotů vystavěných ze stavebnice LEGO Mindstorms, což je řada robotických stavebnic, jejichž základ tvoří programovatelné senzorové bloky kombinované s elektrickými motory, senzory a díly z řady LEGO Technic.

Soutěže se zúčastnilo 40 žáků základních škol z celého Šumperska. Sedmnáct soutěžních týmů mělo za úkol postavit a oživit svého robota a naprogramovat ho tak, aby v co nejkratším čase projel nástrahy labyrintu. Odborná porota hodnotila navíc i estetickou stránku každého robota a za „design“ udílela týmům další body navíc. Žáci i jejich roboti se snažili a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

V soutěži o sestavení robota a jeho programování získali 1. místo žáci ze ZŠ Ruda nad Moravou, (David Višek, Jan Ruprich); 2. místo žáci z 1. ZŠ Šumperk, Dr. Beneše (Jan Kašpar, Miroslav Slováček) a 3. místo žáci ze ZŠ Libina (Dominik Keitzl, Karel Tomášek). Ceny jim věnovala společnost PARS nova a.s., člen skupiny Škoda Transportation, generální sponzor soutěže.

V soutěži design a konstrukce robotů získali 1. místo žáci z 4. ZŠ Šumperk, Sluneční (Petr Malý, Ondřej Kačírek); 2. místo žáci z 5. ZŠ Šumperk, Vrchlického (Patrik Viktor Bischof, David Janíček) a 3. místo žáci ze ZŠ Zábřeh, Školská (Štěpán Hecl, David Klimeš). Ceny jim věnovala ZŠ Postřelmov jako spolupořadatel.

Na soutěžní klání robotů dohlíželi čestní hosté: náměstek hejtmana Olomouckého kraje pan Ing. Jan Zahradníček, senátor PČR a starosta města Šumperk Mgr. Zdeněk Brož, starosta obce Postřelmov Jaroslav Nimrichtr, koordinátor grémia podnikatelů při radě města Šumperk Ing. Petr Krill, zástupce společnosti Pars nova a.s. Bc. Michal Mazánek, DiS. a další hosté z oblasti školství i regionální podnikatelské sféry.

Obrovské zaujetí všech soutěžních týmů je dokladem toho, že o technické vzdělávání v našem kraji je zájem a že získává nejenom oblibu mezi žáky základních škol, ale i podporu krajských institucí a významných regionálních zaměstnavatelů.

Mgr. Pavel Mareš

2018 02 06 RobotickyDenDiplom