04.04.2018 - Okresní finále ve florbale chlapců 1. stupně ZŠ

Ve středu 4. dubna 2018 se v Postřelmově odehrálo okresní finále chlapců kategorie do 5. třídy. Naše soupiska se bohužel zmenšila o jednoho z klíčových beků Adama Procházku, jenž si na fotbale poranil vazy. Jeho místo proto musela zastoupit děvčata. Zajímavostí turnaje je fakt, že jako jediní ze všech 6 družstev jsme nasadili více než děvčat (celkem 5).

Do okresního vyvrcholení se mimo naší školy ještě probojovaly mančafty ZŠ Postřelmov, Boženy Němcové Zábřeh, Štítů, Loučné nad Desnou a Vrchlického Šumperk („pětka“). Týmy se nalosovaly do 2 skupin po 3 celcích, přičemž vítězové skupin postupovali rovnou do semifinále, 2. a 3. družstva se křížově utkala ve čtvrtfinálových bojích. Hrací čas byl nastaven na dvakrát 6 minut.

V úvodním zápase jsme změřili síly s domácí ZŠ Postřelmov. Po vcelku vyrovnaném 1. poločase jsme soupeře přehráli po výsledku 2:1 (M. Bartoněk, M. Kuruc). Uznale je třeba vyzvednout gesto fair play pana učitele Řmota – přiznal branku, kterou rozhodčí neviděl. Jirko, díky!

Ve druhém klání se ZŠ Boženy Němcové Zábřeh jsme nezachytili začátek, hned v úvodní minutě jsme inkasovali opravdu smolnou branku. Soupeř se uklidnil a dostal se do „laufu“. Především jeden ze soupeřových útočníků nám dělal opravdu problémy svou rychlostí, technickou vyspělostí a vynikající střelou ze zatažení. Naději nám ještě vykřesal M. Bartoněk snižující těsně před poločasem na 1:2. Ve druhém poločase jsme se už na víc bohužel nezmohli, protivník přidal ještě 3 branky a zaslouženě zvítězil 5:1. Sluší se dodat, že od ještě většího přídělu nás zachránil ve 2. poločase chytající S. Struhár.

Kvůli porážce od Zábřežských bylo jasné, že obsadíme pravděpodobně 2., nebo 3. místo ve skupině. Jelikož si Zábřeh dle předpokladů s přehledem poradil i s Postřelmovem, ve čtvrtfinále jsme narazili na Loučnou nad Desnou, což měl být papírově nejslabší soupeř, který navíc přicestoval jen s gólmanem a 5 hráči do pole.

Přestože jsme naše hráčky a hráče varovali, aby soupeře z Loučné nepodcenili, stalo se tak. První poločas byl z naší strany bez pohybu a nasazení. Zákonitě musel přijít trest. Soupeř, bránící se celou dobu na své polovině, se dočkal ojedinělé brejkové situace a hned skóroval. Studená sprcha těsně před poločasem. Najednou si naši konečně uvědomili, že to samo nepůjde a že nehrajeme proti žádným „nazdárkům“ (o čemž svědčil i fakt, že v základní skupině podlehli v obou zápasech pokaždé 0:1). Ve druhé polovině utkání jsme soupeře konečně začali drtit, bohužel obránci Loučné zblokovali neuvěřitelné množství střel a nedokázali jsme proměnit vyložené šance – jak už to tak bývá, jedním z hlavních důvodů byla nervozita z možné porážky a konce v turnaji – míčky odskakovaly od čepelí a ruce nebyly tak šikovné jako jindy. Podařilo se nám M. Bartoňkem vyrovnat na konečných 1:1.
O postupujícím rozhodovala trestná střílení – 3 série nájezdů na obou stranách a případně do rozhodnutí. Za naši stranu se nemýlil M. Bartoněk, M. Pospíšil bohužel nedal a tíha okamžiku se snesla na bedra M. Kuruc, pokud by neproměnil, konec. Marek to zvládnul a pokračovalo se v extra sériích. Soupeř znovu trefuje zařízení, s přehledem úspěšný M. Bartoněk nás nadále drží ve hře. Loučná proměňuje a další tíživý okamžik pro nás. Psychicky těžký moment opět pro M. Kuruce –bohužel trefuje brankáře, je po nadějích na boje o medaile.

Po tomto utkání bylo na našich hráčích a hráčkách vidět obrovské zklamání. Někteří to i obrečeli, což je známkou toho, jak moc chtěli všichni vyhrát. Škoda, první poločas to bylo z naší strany neuvěřitelně laxní, za druhý poločas musíme ale všem poděkovat za bojovnost a snahu výsledek otočit. Bohužel, nervozita vždy svazuje nohy a ruce.

Naši ZŠ reprezentovali tito hráči a hráčky:

K. Dubový, S. Struhár, A. Hrabáček, N. Réblová, J. Straková, M. Olečková, M. Bartoněk, R. Sládek, F. Kappel, M. Pospíšil, K. Matějová, N. Hamalová, M. Kuruc.

Jelikož to byl pro většinu této florbalové generace asi poslední turnaj okresní úrovně na 1. stupni, přejeme všem, ať se jim nejen sportovně daří i na 2. stupni ZŠ, mají z tohoto krásného sportu radost a nadále úspěšně reprezentují ZŠ Libina.