01.03.2019 - Jak jsme vařili se Zdravou pětkou

Žáci třídy 6.B se spolu s paní učitelkou Janou Vavrušovou rozhodli přihlásit do kuchařské soutěže.

Celostátní kuchařská soutěž Finále Zdravé 5 podporuje u dětí a mladistvých znalost zásad správné výživy a zároveň umění kreativní přípravy jednoduchých pokrmů za rozumnou cenu. Je zaměřena na téma „vaření s láskou a radost z jídla“, a to nejen v rámci přípravy, ale i společné konzumace pohoštění. Letos budou Finále Zdravé 5 vévodit bylinky. Zadání tedy zní: Udělej radost jídlem, jehož součástí bude libovolná bylinka!

Odborná porota bude hodnotit nejen složení pokrmu a lákavý vzhled, ale i myšlenku, jak týmy naloží s do soutěže připraveným pohoštěním

Vytvořili jsme tříčlenné týmy a v hodině Pracovních činností jsme připravili jednotlivé recepty k jídlům, které budeme připravovat. Největší oříšek však byl, vymyslet s kým se o naše výrobky podělíme, s kým je sníme. Paní učitelku napadlo, že bychom mohli jídla věnovat zrakově postiženým spoluobčanům se sdružení SONS, se kterým má naše škola úspěšnou několikaletou spolupráci. Domluvili jsme se na pátek 1.3.2019, že sdružení navštívíme ve středisku volného času na Komíně v Šumperku, kam každý druhý pátek chodí na keramiku.

Paní učitelka všechny potřebné ingredience nakoupila a ve čtvrtek 28.2. jsme se pustili s radostí do práce. Některá jídla jsme si jen předchystali, aby nám do druhého dne nezvadla ozdoba ze zeleniny. Vše doděláme až druhý den na místě. Paní učitelka ještě ten den odvezla všechno potřebné do Šumperka autem a v Komíně uložila do lednice, takže jsme mohli jet z Libiny nalehko bez těžkých tašek. Ráno 1.3. jsme vyrazili autobusem do Šumperka. Všechno klapalo podle připraveného plánu – nejdříve dodělání a ozdobení jídel, přichystání stolů a čekání na hosty. Do půl 10 bylo hotovo. Už v průběhu prací jsme si mohli vyzkoušet, jak je hrozné být slepý. Paní učitelka nám přinesla přikrývky na oči a my si chvíli zkoušeli připravit jídla poslepu. Není to nic příjemného!!! Všechna jídla byla chutná i nádherná vzhledem, měli jsme radost. Naši hosté byli nadšeni. Někteří byli úplně slepí, takže mohli jen ochutnávat, někteří měli zbytkový zrak. Všichni se snažili uhodnout, z čeho jsme jídlo připravili, jakou bylinku jsme použili. Znovu jsme si s nimi vyzkoušeli zakrýt oči rouškou a jíst poslepu. Každý z nás si uvědomil, jak je těžký život se zrakovým postižením. Zbylo i na paní učitelku a paní Zuzanu Vavrušovou z Komína, které tímto moc děkujeme za pomoc při uspořádání naší malé oslavy. Vše jsme vyfotili a budeme napjatě očekávat výsledky poroty.

Ing. Jana Vavrušová

2019 03 01 zdrava 5